Constancia - miasteczko poezji
Portugalia

Constância – miasteczko poezji

W prowincji Ribatejo zaledwie pół godziny drogi samochodem od Tomaru i ok. godziny od Lizbony znajduje się niewielkie miasteczko Constância. Życie wydaje się tu płynąć iście sielsko-anielsko. To jedno z tych miejsc, do których trafiamy przypadkiem, a potem snujemy szalone plany „co by tu zrobić, żeby już nigdy stąd nie wyjeżdżać”. Co takiego specjalnego tutaj znajdziemy?

Constância – dlaczego warto tu przyjechać?

To miasteczko, które nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów, panuje to spokój i przyjemna cisza. Nie znajdziemy tu gwaru miasta czy kafejek przepełnionych turystami.

Pierwsze wrażenie po wjeździe na główny plac miasta Praça Alexandre Herculano? Cisza jak makiem zasiał, pustka i przyjemnie grzejące słońce w środku marca (latem musi tu być naprawdę gorąco!). To idealne warunki do odkrywania wzdłuż i wszerz wszystkich zakątków – bo właśnie tak najlepiej poznać to miasteczko.

Constancia - wisteria
Constancia - stary budynek

Zwróćcie uwagę zwłaszcza na architekturę – żółte dekoracje (obramowania okien, drzwi, dolnej części elewacji itp.) charakterystyczne dla centralnej i południowej części Portugalii. Na północy kraju takie widoki to rzadkość. Razem z kwitnącymi roślinami, wąskimi zakamarkami, azulejos, a nawet odrapanymi murami tworzą naprawdę niezwykły efekt.

Wystarczy więc zarezerwować sobie kilka godzin, by oddać się włóczędze po tych klimatycznych uliczkach. Co szczególnie warto zobaczyć?

Constancia - pranie
Constancia - drzwi
Constancia - ulica
Constancia - waska uliczka

Śladami poety - Luís de Camões

Constância – dawniej znana jako miejscowość o nazwie Punhete – to inaczej Vila Poema, czyli Miasteczko Poezji. Przez pewien czas żył tu sławny Luís de Camões – poeta i jednocześnie największy pisarz literatury portugalskiej. To właśnie ten pan napisał Luzjady (port. Os Lusíadas) – epopeję narodową opowiadającą o podróży Vasco da Gamy do Indii.

Constancia - azulejos
Azulejos z motywem ludzi morza - park nad rzeką

Luzjady w Polsce znajdziecie bez problemu w księgarniach, szukajcie także pod nazwą Luzytanie – Luís Vaz de Camões. Luzjady to nazwa epopei, natomiast Luzytanie to synonim Portugalczyków (potomków Luza) – epopeja dostępna jest w dwóch wersjach tytułowych.

Zwiedzając miejscowość Constância, warto udać się śladami Camõesa i zobaczyć:

  • dom poety (port. Casa-Memória de Camões) – szczerze mówiąc, wygląda dość dziwnie, bo jako jedyny budynek w okolicy odznacza się nowoczesną architekturą (raczej nie pasuje do otaczających go budynków),
  • pomnik Camõesa,
  • niewielki ogród O Jardim-Horto de Camões (wstęp płatny) – rośliny tu zebrane nawiązują bezpośrednio do twórczości poety, a ogród dodatkowo upamiętnia wielkie odkrycia geograficzne Portugalczyków, które zostały uwiecznione w Luzjadach.
Constancia - pomnik Camoes
Ja - pieseł i mój nowy kumpel, Luís de Camões

Spacer wzdłuż Tagu i Zêzere

U stóp miasteczka płyną dwie rzeki: mniejsze Zêzere (port. Rio Zêzere) wpada tu do Tagu (port. Rio Tejo). Obecność wody zdecydowanie dodaje uroku miejscowości  i stwarza jeszcze bardziej sielską atmosferę. Najlepiej udać się tu na końcu wycieczki, po zwiedzaniu uliczek miasta, aby móc na spokojnie, wśród zieleni odpocząć od słońca i napić się kawy w lokalu położonym nad samą rzeką.

Constancia - Tag
Tag - ten sam, którego nie można objąć wzrokiem w Lizbonie

Spacerując wzdłuż rzek, natkniemy się m.in. na plażę miejską (od strony Zêzere), malutki punkt widokowy na szczycie schodów (port. Miradouro do Zêzere) i piękną altankę z roślinnym zadaszeniem.

Constancia - altanka
Altanka wybudowana wzdłuż rzeki Zêzere, a w tle plaża miejska

Nieopodal znajduje się także punkt turystyczny, gdyby ktoś chciał zaczerpnąć nieco więcej informacji o miasteczku prosto ze źródła. A stąd już o krok na plac Praça Alexandre Herculano, gdzie na pierwszy plan wysuwa się Pelourinho de Constância (pręgierz), lokalny sklep z pamiątkami, restauracja i kawiarnia.

Constancia - glowny plac miasta
Główny plac miasta z pręgierzem na czele - Praça Alexandre Herculano

Szczypta tropików – banany na drzewie

Największym zaskoczeniem wycieczki było odkrycie bananów wiszących na drzewie na jednym w przydomowych ganków. Jak gdyby nigdy nic rosną sobie przy ulicy Rua Annes de Oliveira.

Constancia - banany
Kiść jeszcze zielonych bananów
Constancia - kwiat bananowca
Tak wygląda kwiat bananowca
Constancia - bananowiec
Bananowiec przed jednym z domów

Constância - co zwiedzić w okolicy?

Będąc na miejscu, warto także zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzenie zamku Castelo de Almourol (ok. 6 km od miasteczka), Borboletário Tropical, czyli Parku Motyli (zaledwie  7 km stąd), Golegã  – miasta uważanego za portugalską stolicę koni (ok. 20 km drogi stąd) oraz miasta Abrantes (oddalonego o ok. 15 km).

Nic dziwnego, że Luís de Camões miał natchnienie do pisania właśnie w miasteczku Constância. Miejscowość nie jest duża, ale bardzo urocza. Wystarczy pospacerować tu i tam, aby poczuć niezwykły klimat, jaki nadają wąskie uliczki, żółte zdobienia i rośliny oplatające ściany domów wybudowanych u stóp dwóch rzek. Żyć nie umierać! A w okolicy też absolutnie nie będziemy się nudzić.

Nawet pieseł się rozleniwił

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *