Czy w Portugalii pada śnieg
Życie w Portugalii

Czy w Portugalii pada śnieg?

Typowa zima w Portugalii to przede wszystkim deszcz, wilgoć i mgła z przerwami na przebijające się przez chmury promienie słoneczne. Najbardziej deszczowo jest na północy kraju, im dalej na południe, tym przyjemniej i słoneczniej. A co ze śniegiem? Czy w Portugalii pada śnieg? Czy można ulepić bałwana? A jeśli tak, to gdzie? Zapraszam do lektury.

Biały puch na krańcu Europy Zachodniej kojarzony jest przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Mieszkańcy Portugalii lubią z przytupem dekorować ulice miast i swoje domy zimowymi gadżetami.

Kolorowe światełka wyłaniają się z każdego zakątka miasta, białe dekoracje wypływają z witryn sklepowych, świąteczna muzyka gra na całego z miejskich megafonów, dzieciaki ślizgają się na sztucznych lodowiskach miejskich, a sztuczny śnieg dumnie zdobi równie sztuczne choinki (w Portugalii żywa, pachnąca choinka to rzadkość).

Mam wrażenie, że w ten sposób Portugalczycy „nadrabiają” brak śniegu – zewsząd otaczają się zimowymi dekoracjami. W ten sposób chcą poczuć prawdziwą atmosferę świąt i zimy, nawet w srogim deszczu lub w blasku słońca. Wszak portugalska zima zmienną jest i doskonale opisuje ją tytuł znanego klasyka: „Czasem słońce, czasem deszcz”. I trzeba przyznać, że te wszystkie zabiegi wychodzą mieszkańcom Portugalii naprawdę dobrze.

Co, jednak jeśli tęsknimy za prawdziwym śniegiem? Jeśli ponownie chcemy poczuć to charakterystyczne skrzypienie pod butem? Czy w Portugalii pada śnieg? Mam dobrą wiadomość dla wszystkich zwolenników białego puchu. Są pewne miejsca, gdzie przy odrobinie szczęścia i odpowiedniego planowania znajdziemy biały puch. W Portugalii!

Gdzie po śnieg w Portugalii?

Bądźmy szczerzy, wybór jest niewielki, ale gra warta świeczki. Aby zobaczyć śnieg w Portugalii, warto przejechać się tu i tam, by móc cieszyć się z otaczającego nas śniegu.

Wszystko także zależy od pogody – nigdy nie ma gwarancji, że w danym miejscu śnieg będzie na 100%. Trzeba pieczołowicie śledzić warunki pogodowe i mieć nadzieję, że biała pokrywa przetrwa do naszej wizyty. A więc, gdzie jechać po śnieg? Oczywiście w góry!

Czy w Portugalii pada śnieg - wilk w Serra da Estrela
Wilk oddający hołd śniegu w Serra da Estrela

1. Góry Serra da Estrela

Jeśli zastanawiamy się, czy w Portugalii pada śnieg, to nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować ku Parque Natural da Serra da Estrela (czyli Obszar Chronionego Krajobrazu Serra da Estrela).

Tutaj znajduje się pasmo górskie Serra da Estrela, czyli najwyższe góry Portugalii kontynentalnej. Jeśli mielibyśmy stawiać na śnieżnego pewniaka, to nogi powinny nas ponieść właśnie w to miejsce. Najwyższą górą Serra de Estrela jest Torre, mierzy 1993 m n.p.m.

A niedaleko słynnego Torre znajduje się szlak pieszy, który poprowadzi Cię do niezwykłego miejsca: Covão dos Conchos, czyli intrygującego lejka w jeziorze w górach Serra da Estrela >>>

Czy w Portugalii pada śnieg - mgła
Gęsta mgła na szlaku w Serra da Estrela

Jedyna stacja narciarska w Portugalii

Warto wspomnieć, że w górach Serra da Estrela znajduje się jedyna w całej Portugalii stacja narciarskaEstância de Esqui da Serra da Estrela (link do oficjalnej strony znajdziesz tutaj).

Ma dziewięć wyznaczonych tras zjazdowych tzw. pistas balizadas oraz kilka innych tras, tzw. pistas naturais. Jest też snowpark oraz różne rodzaje wyciągów i szkoła narciarska, czyli wszystko, co zadowoli miłośników nart i desek.

Jeśli nastawiamy się na zjazdy, nocleg warto zarezerwować nieopodal, w Penhas da Saúde. Znajdują się tu domki, będące świetną bazą wypadową dla narciarzy i snowboardzistów. Określane są jako chalés. Nieopodal znajduje się także jezioro Lagoa do Viriato, co dodatkowo podnosi i tak doskonałe walory krajobrazowe okolicy.

Jeżeli jednak po śnieżnych szaleństwach i spacerach chcemy zaczerpnąć nieco więcej „cywilizacji”, udajmy się do górskich miejscowości położonych nieopodal. Jako punkty wypadowe można obrać np. miejscowości: Manteigas, Covilhã i Seia.

Nieco dalej na północ znajduje się miasto Guarda, gdzie także przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy odnaleźć białą pokrywę śnieżną.

Czy w Portugalii pada śnieg - Serra da Estrela
W drodze do Covilhã i Manteigas

Manteigas – serce gór Serra da Estrela

Nie bez powodu Manteigas określane jest jako O Coração da Serra da Estrel, czyli Serce Serra da Estrela.

Z Manteigas biegnie kilka szlaków pieszych, które poprowadzą nas do największych zimowych atrakcji regionu, czyli do Torre (Torre to dosłownie wieża, która znajduje się w tym miejscu – stąd nazwa szczytu) oraz do wspomnianej powyżej stacji narciarskiej (port. Estação de Esqui).

Miłośników psów ucieszy też wiadomość, że właśnie w Manteigas znajduje się jedna z hodowli tutejszej rasy psów pasterskich – molosa w typie górskim z Serra da Estrela, znanego w Polsce jako Pies górski z Estrela (port. Cão da Serra da Estrela). Będąc na miejscu, wypatrujcie z uwagą tych dużych, pięknych piesełów.

Covilhã – brama wjazdowa do Serra de Estrela

Przez mieszkańców Portugalii Covilhã określana jest jako Porta da Serra da Estrela, czyli Brama do Serra da Estrela. Na szczyt Torre mamy stąd ok. 20 km, a sama miejscowość jest równie interesująca. To miasto przemysłu włókienniczego, ważny ośrodek akademicki oraz kulturowy kraju. Covilhã, jako typowe miasto górskie, cała uwita jest schodami, pagórkami i podjazdami.

Sprawdź, co zwiedzać w Covilhã oraz poznaj historię tego interesującego miasta: Covilhã – miasto u podnóża gór Serra da Estrela >>>

Seia – stolica sera z Serra da Estrela

Miejscowość położona u podnóża gór znana jest przede wszystkim z produkcji znanego na cały kraj sera owczego – queijo Serra da Estrela.

Najstarsze wzmianki o tym produkcie datuje się na XII wiek, co czyni go najstarszym portugalskim serem! Jednocześnie queijo Serra da Estrela został zaliczony do rankingu Siedmiu Cudów Gastronomii Portugalii (port. 7 Maravilhas da Gastronomia de Portugal).

Będąc w okolicy, nie zapomnijmy o degustacji, koniecznie z lampką czerwonego wina portugalskiego.

Warto wspomnieć, że w miejscowości Seia znajdziemy także muzea, m.in. Muzeum ChlebaMuseu do Pão czy Muzeum ZabawekMuseu do Brinquedo.

Czy w Portugalii pada śnieg - bałwan
Portugalski bałwan - skromny, ale JEST!

Co jeszcze zobaczyć w okolicy? Region znany jest z obecności tzw. Aldeias Históricas de Portugal, czyli Historycznych Wiosek Portugalii. Są to stare, klimatyczne miejscowości, które naprawdę warto odwiedzić. W sumie jest ich 12, a nieopodal Covilhã szczególnie polecam zwiedzenie wiosek Sortelha oraz Belmonte.

2. Góry Serra do Gerês

Czy w Portugalii pada śnieg - Geres
Zimowy przymrozek na szlaku Trilho dos Currais w Gerês

Kolejnym miejscem, gdzie możemy zapolować na śnieg w Portugalii, jest Parque Nacional da Peneda-Gerês, czyli Park Narodowy Peneda-Gerês.

W paśmie górskim Serra do Gerês znajduje się druga najwyższa góra Portugalii kontynentalnej ze szczytem Pico da Nevosa o wysokości 1548 m n.p.m. Po śnieg najlepiej więc wybrać się w te okolice.

Jeśli planujesz pieszą wycieczkę, przeczytaj także wpis: Kopczyki z kamieni w portugalskich górach, czyli kilka słów o mariolas >>>

Pitões das Junias – urocze zadupie na samej północy kraju

Pitões das Júnias - las
Szlak w okolicy Pitões das Junias

W Gerês polecam szczególnie Pitões das Junias – to jedna z najwyżej położonych wiosek w Portugalii. A do tego wygląda na to, że czas stanął tu w miejscu lata temu! Spacerując po wiosce, odnosi się wrażenie, że jesteśmy w żywym skansenie.  

To także dobra baza wypadowa na poszukiwanie białego puchu – nieopodal znajdują się szlaki piesze, może nie zawsze dobrze oznakowane, ale możliwe do zlokalizowania. Przy odrobinie szczęścia i monitorowaniu warunków pogodowych będzie nam dane zobaczyć białą pokrywę śnieżną.

Castro Laboreiro – zamek otoczony surowym krajobrazem

Czy w Portugalii pada śnieg - Castro Laboreiro
Widok z zamku Castro Laboreiro

Innym ciekawym miejscem do odwiedzenia zimą w Gerês będą okolice Castro Laboreiro. To malutka wioska, nieopodal której znajdują się wspaniałe ruiny zamku. Jest to jeden z moich ulubionych zamków portugalskich, do którego prowadzi widokowy szlak.

Trzeba się troszkę wysilić, by zdobyć szczyt, na którym stoją mury zamkowe, jednak niemal przez cały czas możemy podziwiać surowe, górskie widoki. Przez chwilę można się poczuć niczym bohater Winterfell z Gry o Tron. Polecam to miejsce o każdej porze roku.

A co ciekawe, i tutaj możemy spotkać przedstawicieli kolejnej rasy portugalskich psów – Cão de Castro Laboreiro. Pies z Castro Laboreiro to kolejny molos w typie górskim – określany jako pasterski, stróżujący i obronny. I jak sama nazwa wskazuje, jego hodowla wywodzi się właśnie z Castro Laboreiro. Będąc w wiosce, miejcie oczy szeroko otwarte – może uda Wam się je spotkać. Trzymam kciuki!

Aby zobaczyć śnieg w tej okolicy, najlepiej monitorować pogodę i wybrać się tu w odpowiednio zimnym okresie. Powodzenia!

3. Góry Serra do Larouco i Montalegre

Trzecia najwyższa góra Portugalii kontynentalnej to Serra do Larouco ze szczytem Larouco o wysokości 1535 m n.p.m. Pasmo górskie jest jeszcze częścią systemu górskiego Peneda-Gerês, lecz administracyjnie podlega już pod prowincję Trás-os-Montes.

Z racji sędziwej, jak na Portugalię, wysokości – i tutaj możemy liczyć na zobaczenie śniegu. W tym celu warto wybrać się na górską wędrówkę, a szlak obrać na podstawie warunków pogodowych. Im bliżej szczytu Larouco, tym większe szanse na zobaczenie białego puchu.

Czasami opady śnieżne notowane są także w położonej niedaleko miejscowości Montalegre. Miasto znane jest przede wszystkim z fumados, czyli różnego rodzaju wędzonek oraz kultywowania tradycji ludowych nawiązujących do pogańskich zwyczajów. Okolica Montalegre określana bywa jako stolica mistycyzmu (port. capital do misticismo).

Przykładowo jednym ze znanych tu festiwali jest Noite das Bruxas (czyli Noc Wiedźm), kiedy ulice Montalegre zostają zdominowane przez czarownice, wiedźmy, diabły, nietoperze i inne przerażające stwory.

4. Bragança – witaj w Trás-os-Montes!

Czy w Portugalii pada śnieg - Bragança
Stwory z Bragança

Na północno-wschodnim krańcu Portugalii także odnajdziemy śnieg. Wszak nie bez powodu ziemie te określane są jako Terra Fria Transmontana, czyli Zimna Ziemia Transmontana.

Głównym miastem regionu jest niedoceniona turystycznie Bragança. To zdecydowanie jedno z tych miast, którego piękna na pierwszy rzut oka nie dostrzegają ani turyści, ani mieszkańcy kraju. A szkoda!  Mnie Bragança absolutnie zachwyciła wraz ze swoimi tradycjami.

Przedziwni caretos przypominający diabły, celtyckie tradycje i dawne zwyczaje przeplatają się tu w sposób naturalny z chłodnym powietrzem i silnym charakterem ludzi „zza gór”. Bo Trás-os-Montes – nazwa tego regionu – oznacza dosłownie „za górami”.

A Bragança to doskonała baza wypadowa na górskie szlaki, których w Parque Natural de Montesinho (Obszar Chronionego Krajobrazu Montesinho) nie brakuje.

5. Serra de São Mamede - aleteżańskie Marvão

Czy w Portugalii pada śnieg - Marvão
Marvão w Alentejo

Do tej pory krążyliśmy po północnej i środkowej części kraju. A co z południem? Czy w tej części Portugalii pada śnieg?

Pasmo górskie Serra de São Mamede to jeden z niewielu obszarów w Alentejo (czytaj Alenteżo), gdzie można zobaczyć śnieg. Wisienką na torcie będzie zwiedzanie spowitego białą pokrywą miasta Marvão, które i bez śniegu robi niesamowite wrażenie. Polujcie więc na śnieg w tej okolicy.

To już wszystko na dzisiaj, jeśli chodzi o śnieg w Portugalii. Nie zawsze warunki pogodowe w danym roku pozwalają na cieszenie się białym puchem, jednak dla chcącego nic trudnego.

Mniej więcej od grudnia do lutego warto intensywnie śledzić warunki pogodowe, by zaplanować wypad w góry i choć na kilka dni nacieszyć się prawdziwym śniegiem na krańcu zachodniej Europy.    

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *