Golega - portugalska stolica koni
Portugalia znana i nieznana,  Ribatejo,  Portugalia środkowa i Lizbona

Golegã – portugalska stolica koni

Niewielka miejscowość w regionie Ribatejo, uznawana za portugalską stolicę koni – Golegã. Na co dzień nie ma tu zbyt wielu turystów, jednak raz do roku miasteczko przeżywa prawdziwe oblężenie podczas słynnego targu koni, czyli Feira Nacional do Cavalo. W praktyce jest to ogromna impreza dla miłośników koni, trwająca przez kilka dni. Warto poznać to miejsce, i to nie tylko w listopadzie. Dlaczego?

Ziemie otaczające Golegã znane są od lat przede wszystkim ze swojej żyzności i dużej liczby pastwisk, a samo miasteczko zabudowane jest w charakterystycznym stylu – królują tu niewysokie, połączone ze sobą domy o charakterystycznych kolorach: białe ściany poprzeplatane są żółtymi zdobieniami, a na dachach królują czerwone dachówki. To typowe cechy architektury regionu Ribatejo.

Golega - brama miejska
Brama miejska

Czym jeszcze wyróżnia się miasteczko? Niemalże na każdym kroku spotkać możemy wizerunek koni. Znajdziemy je więc na przystankach, znakach drogowych, na azulejos zdobiących domy, na drogowskazach, w nazwach barów i restauracji, plakatach, a nawet na firankach. Gdzie się nie obrócić, tam przed oczami ukaże się koń. Nic dziwnego, przecież jest to portugalska stolica koni (port. Capital do Cavalo) o wieloletnich tradycjach!

Choćby dlatego warto tu przyjechać, aby przejść się ulicami i samodzielnie poodkrywać figurki koni poukrywane w różnych miejscach miasta. Nieczęsto przecież mamy możliwość gościć w tak nietypowej stolicy, prawda?  

Szyld z koniem na kiosku
Golega - azulejos
Azulejos zdobiące wejście domu
Szyld restauracyjny
Firanka ze wzorem galopujących koni

Od Galega do Golegã – historia miejscowości w pigułce

Podobno miejscowość istniała już w XV wieku. Nazwa powiązana jest z pewną kobietą pochodzącą z hiszpańskiej Galicji. Co istotne, mieszkanka tego regionu po portugalsku to Galega. W Portugalii kobieta mieszkała w Santarém, a właśnie w Golegã  postanowiła założyć karczmę.

Początkowo miejsce nazywane było po prostu Galega (od kobiety z Galicji), by z biegiem czasu zmienić się na Venda da Galega, następnie na Póvoa da Galega, a potem na Vila da Galega, aby ostatecznie w ramach zmian językowych pozostać przy dzisiejszej nazwie Golegã.

Bar „Koń”
Kowbojskie okiennice

Ciekawostka:

W miejscowości Azinhaga do Ribatejo (w gminie Golegã) urodził się José Saramago – słynny pisarz portugalski, autor takich powieści, jak m.in.: Miasto ślepców, Podróż słonia czy Historia oblężenia Lizbony.

Golega - ulica miasta
Połączone budynki - charakterystyczna zabudowa miasteczka

Festiwal koni w Golegã – co to za wydarzenie?

Dziś miejscowość znana jest przede wszystkim z corocznego targu koni o nazwie Feira Nacional do Cavalo. Targ tradycyjnie odbywa się w okolicach 11 listopada, kiedy to wypada Dzień św. Marcina, czyli Dia do São Martinho. Trwa przez około tydzień i przyciąga miłośników koni nie tylko z Portugalii i sąsiedniej Hiszpanii, ale także pasjonatów z całego świata.

Warto wyjaśnić, że targ jako bezpośrednie tłumaczenie słowa feira nie do końca oddaje charakter imprezy. Targ kojarzy nam się przecież z jakimiś straganami w centralnej części miasta, gdzie sprzedawane są warzywa i inne wyroby rzemieślnicze. Niech więc nie zwiedzie nas to skojarzenie. Feira w Golegã to po prostu ogromna impreza dedykowana miłośnikom koni.

Odbywają się wtedy m.in. zawody i pokazy, rajdy, wystawy, parady, a nawet rozgrywki koszykówki na koniach (czyli horseball). Naprawdę długo by wymieniać atrakcje programu, jakie są przygotowywane na czas tego przedsięwzięcia. Nie ma tu więc mowy o zwykłym targu, tylko o wielkiej, przeogromnej imprezie dedykowanej koniom i ich pasjonatom (ale też zwykłym turystom, którzy z chęcią popatrzą na piękne konie, oczywiście z kubeczkiem młodego wina w dłoni).

Oficjalna strona Feira da Golegã znajduje się tutaj.

Szyld piekarni

Uzupełnieniem imprezy są pieczone kasztany i bimberek (port. água-pé), których nie może zabraknąć podczas tzw. Magusto, tradycji celebrowanej co roku w Dniu św. Marcina.

A tak brzmi popularne portugalskie przysłowie wypowiadane w tym czasie:

Pelo São Martinho prova o vinho – Na świętego Marcina próbuj wina.

Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie: jedni pokazy jeździeckie, inni kubeczek wina i pieczone kasztany zawinięte w starą gazetę.  

Capital do Cavalo, czyli Stolica Koni
Golega - drogowskazy
Drogowskazy w miasteczku

Feira Nacional do Cavalo – jak to wszystko się zaczęło?

Początki targów sięgają roku 1571, które dały pierwowzór dla dzisiejszego festiwalu Feira Nacional do Cavalo – dosłownie: Targ Narodowy Koni. Impreza znana jest także pod nazwą Feira de São Martinho da Golegã – dosłownie: Targ św. Marcina w Golegã i Feira Internacional do Cavalo Lusitano – dosłownie: Targ Międzynarodowy Koni Lusitano, lub po prostu Feira da Golegã, czyli dosłownie: Targ w Golegã.

Od 1833 roku, poprzez wsparcie markiza Pombala (port. Marquês de Pombal) – tak, tego samego, który dumnie stoi na cokole w Lizbonie przy Parku Edwarda VII – targi nabrały znaczenia na arenie narodowej. Zaczęły się tu odbywać zawody konne, a najlepsi hodowcy tych pięknych zwierząt zaczęli z uwagą wypatrywać wydarzeń w Golegã.

Golega - plakaty w witrynie
Stare plakaty Expoégua - imprezy dla miłośników koni organizowanej w maju

Dziś Feira Nacional do Cavalo to prestiżowe wydarzenie. Jest najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w całej Portugalii, a także znajduje ogromne uznanie na arenie międzynarodowej. To właśnie tutaj prezentowane są najpiękniejsze okazy koni rasowych, które następnie są sprzedawane i trafiają do pasjonatów na całym świecie. Tym samym Golegã to międzynarodowy symbol koni rasy Lusitano.

Oprócz pokazów, jak sami już wiecie, impreza ma też naprawdę bogaty program kulturalno-rozrywkowy – nie sposób się tu nudzić, nawet jeśli nie w ogóle nie orientujemy się w temacie koni.

Golega - szyld z koniem
Golega - rota do cavalo

Zarezerwujcie kilka dni w swoich kalendarzach na listopad – może w tym roku imieniny Marcina spędzicie właśnie w tym miejscu? Jeśli nie na pokazie jeździeckim, to na pewno z winkiem i pieczonym kasztanem.

A jeśli nie w listopadzie, to może innego dnia, przejazdem? Wtedy też warto wstąpić do miasteczka, by choć na chwilę przespacerować się ulicami i odkryć figurki koni poumieszczane w różnych zakątkach miejscowości. 

W ciągu roku organizowane są tu także inne imprezy, w których warto uczestniczyć, np. majowe: Romaria (procesja religijna i festyn) i ExpoÉgua (impreza dedykowana koniom).

Golega - znaki drogowe - konie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *