Sortelha - historyczna wioska z kamienia
Portugalia

Sortelha – historyczna wioska z kamienia

Kamienna miejscowość położona między górami Serra da Estrela a Serra da Malcata to Sortelha – żywy skansen. Przybyszów wita domami z granitu, średniowieczną atmosferą i legendą o niespełnionej miłości.

Sortelha – 1 z 12 Historycznych Wiosek

Zaraz obok Belmonte czy Monsanto, Sortelha to kolejna Historyczna Wioska Portugalii (port. Aldeias Históricas de Portugal). Jest jedną z 12 miejscowości zaliczanych do tego grona.

O ile leżące zaledwie 23 km stąd miasteczko Belmonte (które także warto odwiedzić, choćby ze względu na niezwykłą historię, która przeplata dzieje Portugalczyków i Żydów) wydaje się nieco bardziej turystyczne, o tyle w Sortelha odnajdziemy spokój. To typowa wioska, w której jedynie kamienne domy przypominają, że kiedyś tętniło tu życie.

Sortelha - widok z zamku
Widok z zamku Castelo de Sortelha
Sortelha - stary dom z kamienia
Stary dom z granitu
Sortelha - dach
Czy tu ktoś jeszcze mieszka?

Tajemnicze wazy i kamienie przy drodze do Sortelha

Zanim jednak wybierzemy się w podróż do kamiennej wioski, zatrzymajmy się na chwilę przy Exposição Mosaicos. Atrakcja znajduje się przy krętej drodze R. Dr. Vitor M.L. Pereira Neves – a to prawdopodobnie jedyny możliwy dojazd do wioski, kierując się z zachodu – od Belmonte lub Covilhã.

Przemierzając tę trasę, nie sposób nie zauważyć kamiennych, ozdobionych kamyczkami waz otoczonych mnóstwem poukładanych na sobie kamieni.

Określane są jako Mityczne Wazy, czyli Vasos Míticos – i takie naprawdę są. Na ich temat nie ma absolutnie żadnych informacji. Kto je zbudował i  w jakim celu? Dlaczego wokół nich ustawiono mnóstwo kopczyków z kamieni? Może kiedyś się dowiem… Na ten moment zostawiamy je owiane tajemnicą i… udajemy się prosto do wioski.

Sortelha - kamienne wazy
Mityczne wazy w drodze do Sortelha
Sortelha - kamień
Jadąc do wioski, nie sposób ominąć tego miejsca
Sortelha - kamienie
Kopczyki z kamieni - dlaczego tu są?

Sortelha – „Pierścień z kamienia”

Miasteczko jest niewielkie, położone w odległości zaledwie 24 km od Covilhã oraz 30 km od Guarda. Stanowi doskonały pomysł na wycieczkę, jeśli akurat przebywamy w rejonie gór Serra da Estrela bądź Serra da Malcata.

Podobnie zresztą jak pozostałe 11 wiosek, które zaliczane są do tzw. trasy Aldeias Históricas de Portugal, czyli Historycznych Wiosek Portugalii. Zdecydowanie warto je odwiedzić, jeżeli mamy trochę więcej wolnego czasu i akurat jesteśmy w tym regionie.

Natomiast sama miejscowość uważana jest za jedną z najstarszych i najpiękniejszych starodawnych wiosek portugalskich o świetnie zachowanym planie urbanistycznym.

Sortelha - panorama na zamek
Zamek widziany z oddali zwiastuje, że do Sortelha już blisko

Brukowane ulice i alejki tworzą obronny pierścień, do którego wnętrza – do kamiennych domostw – prowadzą jedynie bramy wejściowe wioski. Wystający ponad pozostałe zabudowania zamek dodatkowo chronił miejscowych przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Z racji swojej zabudowy i położenia Sortelha nazywana jest „Pierścieniem z kamienia”.

Bez wątpienia zasługuje na to miano, tym bardziej że miejscowość otoczona jest zewsząd surowym krajobrazem regionu Beira.  

Sortelha - plac centralny miejscowości
Centralny plac w wiosce
Sortelha - kamienny krajobraz
Brukowane ulice i kamienne domy
Sortelha - krajobraz
Jedna z bram wjazdowych
Sortelha - małe okno
Malutkie okienka tworzą klimat wioski
Sortelha - okna
Na portugalskich domach nie może zabraknąć płytek z wizerunkami świętych osób
Sortelha - napis na kamieniu
Jardim do Anel, czyli Ogród Pierścieniowy

Co zobaczyć w Sortelha?

Średniowieczna atmosfera wioski udziela się przybywającym i sprawia, że pośpiech nie jest tu wskazany. Spacerując tu i tam, możemy rozkoszować się tym żywym skansenem, po którym przechadzają się jedynie nieliczni turyści. Swoją obecność wykazują też koty, leniwie czyszczące łapki na jednym z wielu kamiennych murów.

Sortelha - koty
Koty-bliźniaki? Odpoczynek na chłodnym murku to jest to!
Sortelha - kociołki ozdobne
W regionie Beira kociołki często używane są jako elementy dekoracyjne domów
Sortelha - zielone drzwi
W wiosce jest mnóstwo miniaturowych elementów domostw
Sortelha - schody
Kamień "od stóp do głów"

Podczas spaceru zwróćmy szczególną uwagę m.in. na:

  • średniowieczny zamek, wieża Torre Sineira i mury obronne;
  • XVI-wieczny pręgierz wykonany w stylu manuelińskim – na placu głównym;
  • bramy wejściowe – pierwszą przekraczamy naturalnie, wchodząc do wioski, a na drugim końcu czekają na nas kolejne bramy z widokiem na tutejszy krajobraz;
  • dzwonnicę (nie jest niczym odgrodzona, ale dzwonienie podobno jest zabronione – używana jest tylko w przypadku pożarów, aby zaalarmować okoliczne wioski o niebezpieczeństwie);
  • niewielki ogródek z wypisaną na kamieniu nazwą Jardim do Anel;
  • za murami znajdują się:
    słynne kamienie: Cabeça da Velha(czyli Głowa Starej Kobiety – przy odrobinie wyobraźni w formacji skalnej ujrzymy głowę staruszki) i Pedras do Beijo Eterno (czyli Kamienie Wiecznego Pocałunku, o których krąży legenda miłosna) oraz kościół i szpitalIgreja e Hospital da Misericórdia.

PIESKIE WSKAZÓWKI:

W wiosce nie ma ruchu samochodowego (poza nielicznymi autami miejscowych, które można policzyć na palcu jednej ręki), dlatego czworonoga spokojnie można puścić tu luzem, bez smyczy. Oczywiście o ile jest grzeczny i nie przeszkadza innym zwiedzającym. Uwaga tylko na koty (mogą wylegiwać się w cienistych zakątkach wioski) oraz mury zamkowe tuż przy zamku (w jednym miejscu, po wejściu na mury obronne jest przepaść). 

Warto także zabrać wodę i miseczkę dla czworonoga, bo bywa naprawdę gorąco. W wiosce istnieje też kilka barów i bodajże dwa publiczne źródła wody.

Sortelha - brama wjazdowa
Główna brama wjazdowa do Sortelha
Sortelha - drzwi
Sortelha - firanki
Sortelha - mury zamkowe
Sortelha - domek
To prawdopodobnie najzieleńsze domostwo w całej wiosce
Sortelha - kamienna ulica
Sortelha - koronkowa firanka
Sortelha - wieża
Sortelha - pręgierz
Średniowieczny pręgierz w stylu manuelińskim

Co mają ze sobą wspólnego zakazana miłość i kamienie?

Z Kamieniami Wiecznego Pocałunku, czyli Pedras do Beijo Eterno, wiąże się pewna legenda. Mówi o miłości, jaka zrodziła się między córką burmistrza Sortelha a mauretańskim księciem.

Co ważne, działo się to za czasów, kiedy Portugalczycy walczyli z Maurami o region Beira. Jak się można domyśleć, dwoje zakochanych ludzi z obozów wroga to nie najlepszy materiał na szczęśliwe zakończenie ich zauroczenia.

Młodzi potajemnie wymieniali między sobą liściki i prezenty, aż pewnego dnia postanowili się spotkać. Matka dziewczyny przeczuwała schadzkę i postanowiła pójść za nią w dniu spotkania. A na nieszczęście zakochanych, znała także czary…

Gdy doszło do pocałunku między młodymi, matka dziewczyny przeklęła ich i zamieniła w kamień. W ten sposób powstały Kamienie Wiecznego Pocałunku, stykające się ze sobą formacje skalne.

Sortelha - punkt widokowy
Surowy krajobraz regionu Beira - widok z muru zamkowego
Sortelha - ulica i drzwi
Sortelha - front zamku

Średniowieczny festiwal w kamiennej wiosce

Jednym z wydarzeń, które ożywia granitowe mury i surowy krajobraz wioski jest średniowieczny festiwal – Muralhas com História (dosłownie: Mury z historią). Przyciąga tłumy i uważany jest za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych jarmarków w Portugalii (port. feira medieval).

Sortelha - słoń
Sortelha - spacer

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *